Pažeidžiamumas ir schemos. Kaip jos mus veikia?

10/27/2018

Visi mes turime silpnų vietų, kurios išryškėja, kai sunku. Jei jų nežinosime, neįsisąmoninsime, gali pridaryti bėdų ir apkartinti gyvenimą. Pavyzdžiui, jei netekau darbo ir pasąmonėje nusprendžiau, jog esu "nevykėlis", susitvarkyti su šiuo jausmu bus gal net sunkiau, nei susirasti naują darbą.

Schemų terapijoje ankstyvosios disfunkcinės schemos suprantamos kaip save žlugdančios kognityvinės ir emocinės tendencijos, susidedančios iš prisiminimų, emocijų, minčių ir kūno pojūčių. Schemos būna susijusios su pačiu asmeniu arba jo santykiu su kitais žmonėmis, jos susiformuoja vaikystėje ar paauglystėje ir būna plėtojamos visą  gyvenimą bei yra reikšmingai disfunkcinės. 
Manoma, kad ankstyvosios disfunkcinės schemos pradeda formuotis tuomet, kai nėra patenkinami
vaiko baziniai emociniai poreikiai: saugaus prisirišimo, autonomijos, laisvės reikšti poreikius ir emocijas, spontaniškumo ir žaismingumo, realistiškų ribų bei savikontrolės. Manoma, kad schemos formavimuisi taip pat reikšmingas vaiko prigimtinis temperamentas, todėl pvz. labai socialus vaikas, netgi augdamas gana priešiškoje aplinkoje, gali toliau atkakliai ieškoti ir rasti būdų patenkinti savo poreikius, o labai drovus netgi ir gana normalioje aplinkoje gali jausti, kad jo poreikiai nėra patenkinami, bei užsisklęsti. Schemų terapijoje klientas mokomas sveikais būdais patenkinti šiuos savo poreikius.

Atjauta sau gali tapti itin veiksmingu būdu padėti sau, kai pripažįstame su emociniu skausmu susijusias ir jame slypinčias problemas. Ne visada lengva pripažinti savo silpnybes, juolab įsikarščiavus. Psichologas Jeffrey Young (Kolumbijos universitetas), nustatė 18 asmeninių "schemų"- surizgusių stiprių emocijų, kūno pojūčių, minčių ir elgesio gniutulų, dažniausiai atsineštų iš vaikystės. Vienose schemose vyrauja elgesys, pvz. polinkis kontroliuoti kitą ar varžyti save, kitose pagrindinę vietą užima jausmai- nepasitikėjimas ar baimė būti paliktam. Kai atpažįstame schemą, su kuria susiduriame, lengviau iš jos išsilaisviname. Saviugdos tikslais patyrinėjus savo schemas galima labai palengvinti ir praturtinti savo gyvenimą.

Atpažinti savo schemas- tai sąmoningumas, o veikiant schemai būti geram sau- atjauta sau. Schemų įvardijimas, kaip ir emocijų įvardijimas, yra nepaprastai veiksmingas būdas tvarkytis su emocijomis- meilaus suvokimo pliūpsniu išskaidyti pražūtingų minčių, jausmų ir elgesio samplaiką: "Na va, ir vėl bijau nesėkmės" arba "Ir vėl veikia mano priklausomybės schema!".

Čia pateiksiu schemų sąrašą savityrai, peržvelgus jį, galima atrasti vietas, kurios labiausia Jums tinka.

 • Baimė būti paliktam/ nestabilumas. Artimi santykiai nutrūks, nes žmonės nepastovūs ir nenuspėjami.
 • Nepasitikėjimas/baimė būti išnaudotam. Būgštauju, kad kiti mane įskaudins arba pasinaudos manimi.
 • Emocinis badas. Niekaip negaliu gauti iš kitų tai, ko man reikia, pavyzdžiui, supratimo, palaikymo, dėmesio.
 • Gynybinė nuostata/gėda. Esu niekam tikęs, blogas ar prastesnis už kitus, todėl nevertas meilės.
 • Vienišumas/susvetimėjimas. Šiame pasaulyje iš esmės esu vienas, kitoks nei kiti.
 • Priklausomybė/nekompetentingumas. Be kitų pagalbos nesugebu pasirūpinti savimi, atlikti paprastų užduočių ir priimti sprendimų.
 • Nelaimių ir ligų baimė. Pavojai tyko už kiekvieno kampo, neįmanoma nuo jų apsisaugoti.
 • Susiliejimas su kitais/neatsiskleidusi savastis. Jei man niekas nevadovauja (ypač tėvai), jaučiuosi tuščias ir sutrikęs.
 • Nesėkmė. Palyginti su bendraamžiais, esu visiškas nevykėlis (kvailys, neišmanėlis), todėl neišvengiamai susikirsiu.
 • Išskirtinumas/egocentriškumas. Esu vertas to, ką įstengsiu gauti, net jei kitiems tai nepatinka.
 • Nepakankama savikontrolė/savidrausmė. Man sunku pakelti net menkiausias nesėkmes. Joms ištikus pasiuntu arba panyru į apatiją.
 • Nuolankumas. Esu linkęs užgniaužti savo poreikius ir emocijas dėl to, kaip jos gali paveikti kitus.
 • Pasiaukojimas. Esu itin jautrus kitų skausmui ir linkęs slėpti savo poreikius, kad niekam nebūčiau našta.
 • Pritarimo siekis/pripažinimo siekis. Patraukti dėmesį ir pelnyti susižavėjimą dažnai yra svarbiau už tai, kas man iš tikrųjų teikia pasitenkinimą.
 • Skepticizmas/pesimizmas. Esu linkęs sutelkti dėmesį į tai, kas nepasiseks, į klaidas, kurias veikiausiai padarysiu.
 • Emocijų slopinimas. Stengiuosi neparodyti jausmų, nei gerų, nei blogų. Esu linkęs viską vertinti protu.
 • Itin dideli reikalavimai/per didelis kritiškumas. Esu perfekcionistas, man svarbu laikas ir našumas, sunku sumažinti greitį.
 • Polinkis bausti. Esu linkęs pykti ir nekantrauti. Man atrodo, žmonės turi būti baudžiami už klaidas.


Kaip galima patyrinėti savo schemas?


Būtų naudinga išsirinkti vieną gyvenime vyraujančią schemą ir aprašyti situaciją, kurioje veikiausiai elgtumėtės pagal ją. Paskui įvardinkite:

 • Kūne kylančius pojūčius,
 • Schemą lydinčias emocijas,
 • Ką veikiausiai galvotumėte,
 • Kaip paprastai elgiatės, kai įsijungia schema?

Pražūtingą mąstyseną galima keisti atpažinus minčių temas, sukeliančias nemalonius jausmus.  Pavyzdžiui, jei Jūsų schema "pesimizmas", paklauskite savęs kokiais nuolat kartojamais žodžiais palaikote pesimistinę nuostatą. Galbūt sakote: "Kam čia vargti?" arba "Tai tik laiko gaišimas". Jei Jūsų schema yra "vienišumas", atsiradus palankiai progai galbūt mąstote: "Jam(ai) gerai, bet aš kitoks(-ia)".

Kai įsigilinsime ir suprasime kaip mūsų gyvenime veikia schema, lengviau įstengsime ją sustabdyti. Jei išgirstu save sakant: "Nenutuokiu, ko tu nori?", nes bijau ką nors supykdyti, suprantu, kad pasidaviau nuolankumui. Jei prieš atiduodamas viršininkui ataskaitą niekaip negaliu baigti jos taisyti, gali būti, kad mane slegia per dideli reikalavimai. Jei prieš vakarėlį jaučiuosi išsigandęs, galbūt mane apniko "nepritapimo prie visuomenės" nuotaikos. Turime pamatyti schemas, jas pajusti, o tada paleisti.

Rengiant naudotasi šaltiniais:

 Ch. K. Germer (2018) Sąmoningas kelias į užuojautą sau. Vilnius: Sofoklis, 

 https://mastyk-ir-veik.blogspot.com