Faktai apie smegenų vystymąsi, kuriuos turėtų žinoti tėvai ir ugdytojai

02/20/2019

Augančios vaiko smegenys yra tarsi namo statyba. Pradedame nuo pamatų, tada planuojame kambarius, įrengiame elektros instaliaciją, atliekame dar daug parengiamųjų darbų ir galiausiai baigiame individualiu interjeru. Namo pamatai gali būti "nematomi", kai mes žiūrime į namą, tačiau jie yra pagrindas, ant ko stovi kiekviena namo dalis.

Kaip tvirti pamatai saugiai laiko visą namą, taip pirmieji vaiko gyvenimo metai formuoja asmenybę, kognityvinius, emocinius ir socialinius įgūdžius. Tą šiandien įrodo daugybė  mokslinių tyrimų neuromokslo, psichologijos bei edukologijos srityse.

Mūsų, suaugusiųjų, atsakomybėje yra vaikų smegenų raidos supratimas, puoselėjimas ir vaikų pajautimas širdimi. Koks neapsakomai didelis kūrybinis darbas tenka tėvams, seneliams, darželio aukletojoms, mokytojams, treneriams- kurti vaiko smegenis ir asmenybę! Kokiais kūrėjais patys esame?

Keletas faktų apie vaikų smegenų raidą, ką turėtume mes, suaugusieji, žinoti:

1. Pirmaisiais gyvenimo metais vaiko smegenys vystosi daug greičiau nei bet kada vėliau, būtent tada yra padedami pamatai emocijų, atminties bei sprendimų priėmimui suaugus. 

 • Smegenys vystosi per patyrimą: sudarykite sąlygas (laiką, erdvę) vaikui eksperimentuoti, pvz. dalyvaujant kasdieninėje veikloje ruošiant maistą, tvarkantis;
 • Skatinkite vaiką būti artimame santykyje su gamta;
 • Duokite laiko vaikui įsitraukti ir pakartoti norimą veiklą/veiksmus.
 • Nesitikėkite, kad vaikai sėdės ramiai vienoje vietoje ilgesnį laiką. Leiskite jiems judėti!
 • Duokite vaikui galimybę tyrinėti laisvo žaidimo metu, kada pats vaikas gali pasirinkti su kuo ir kaip žaisti;
 • Vaikai mokosi "per rankas", jiems svarbu liesti daiktus, paviršius!
 • Smegenis kuria visa informacija, kuri pasiekiama per sensorinius pojūčius- regą, klausą, lytėjimą, skonį, klausą. 

2. Jautrūs smegenų vystymosi periodai yra kritiniai mokymuisi ir kognityvinių funkcijų tobulinimui.

 • Stebėkite vaiką atkreipdami dėmesį į senzityvius laikotarpius ir pasirūpinkite vaiko (ne savo) interesais pirmiausia;

3. Vykdomosios funkcijos- savikontrolė, dėmesys, sprendimų priėmimas, planavimas, kūrybiškumas ir kt. vystosi kartu su prefrontalinės žievės (racionalios, mąstančios smegenų dalies) brendimu priešmokykliniame amžiuje.

 • Veiklos, kurios turi emocinių, socialinių, fizinių komponentų, pvz. kovų menai, šokiai, teatras ir pan. puikiai tinka vykdomųjų funkcijų vystymuisi. Važiavimas dviračiu kartu su vaiku- nuostabus būdas padėti vystytis smegenims!

4.  Stresas paveikia smegenų vystymąsi ir vykdomąsias funkcijas.

 • Visada skatinkime pastangas siekiant tikslo, už jas vaikas turi būti giriamas. Pasakykime vaikui: "Tu dar nežinai kaip tai padaryti, bet tau pasiseks, jei praktikuosi, darysi tai". Visada disciplinuokite vaiką iš mylinčios ir ramios perspektyvos.

5. Veidrodiniai neuronai padeda vaikui mokytis imituojant.

 • Būkite suaugusiu, kokiu norite matyti savo vaiką.

6. Darbinė atmintis padeda pagrindus kompleksinėms funkcijoms, pvz. kalbų mokymuisi.

 • Duokite vaikui trumpas instrukcijas ir leiskite jam pačiam sekti jomis.

7. Pažinimas yra susijęs su judėjimu

 • Kūdikiams ir vaikams reikia judėjimo laisvės. Suteikite jiems galimybes judėti ir būkite pasiruošę situacijoms, kur jie negalės to daryti- bėgioti, šokinėti, laipioti palangėmis ir pan. Supraskime, tai yra fizinis ir vystymosi poreikis, o ne netinkamas elgesys!

8. Kiekvieno vaiko smegenys yra unikalios.

 •  Rūpinkitės vaiku pagal jo poreikius ir interesus, nelyginkite ir nenorėkite suvienodinti brolių ir seserų.

8. Emocijos ir ryšys formuoja vaiko smegenis.

 • Visada būkite dėmesingi visoms vaiko emocijoms! Jums gali pasirodyti jos nesvarbios, bet vaikui svarbios visada!!! Visos emocijos ir jausmai yra priimtini, bet ne visoks elgesys! Koreguokite elgesį, bet ne emocijas ir jausmus!

9. Kūrybiškumas yra smegenų neuronų tinklo darbo rezultatas.

 • Leiskite vaikui savarankiškai padaryti tai, ką jis jau sugeba. Neatimkite iš jo atradimo malonumo. Suteikite vaikui galimybę eksperimentuoti realiomis gyvenimo sąlygomis.

Foto:  Alexander Dummer on Unsplash