Dėmesingo įsisąmoninimo (ang. Mindfulness) meditacijų nauda vaikams

01/29/2019

Šiuo metu pasaulyje dėmesingo įsisąmoninimo (ang. Mindfulness)  metodikos vis plačiau pradėtos naudoti ugdymo įstaigose, siekiant padėti mokytojams ir vaikams ugdymo(-osi) procese, taip pat gydant tiek vaikų, tiek paauglių nervų-psichikos ir elgesio sutrikimus.

Taikant dėmesingo įsisąmoninimo (ang. Mindfulness) metodikas vaikai bręsta emociškai ir socialiai, mokosi suprasti save, pastebėti daugiau pozityvių dalykų ir daugiau būti "čia ir dabar". Buvimas "čia ir dabar" leidžia ne tik labiau patirti esamą momentą, bet ir padeda nukreipti dėmesį nuo nemalonių jausmų, susijusių su praeitimi ar ateitimi. Pasaulyje vis plačiau kuriamos programos vaikams ir dėmesingumo (ang. Mindfulness) mokymas integruojamas mokyklose. Net ikimokyklinio amžiaus vaikus  galima pradėti mokyti dėmesingo įsisąmoninimo.

Dėmesingo įsisąmoninimo pratimų metu mokoma pastebėti mintis, jausmus, emocijas, kūno pojūčius, impulsus veikti, garsus ir įsisąmoninti visa, kas vyksta aplinkoje esamu momentu. Vaikai mokyklose mokomi apie išorinį Pasaulį, bet koks nepažintas vidinis Pasaulis slypi juose? Tyrinėjimui pasitelkiami penki pagrindiniai pojūčiai - rega, lytėjimas, uoslė, klausa ir skonis. Kartais su nemaloniais jausmais, mintimis ar reakcijomis tvarkytis gali būti labai sunku. Tai daryti gali būti sunku tiek suaugusiems, tiek vaikams. Tikėtis, kad sunkių akimirkų vaikai nepatirs - nerealu, tačiau mokydami juos įsisąmoninimo, išmokysime gyventi harmoningiau ir būti laimingesniais.

SĄMONINGO DĖMESINGUMO PRAKTIKŲ NAUDA VAIKAMS

Lavina pastabumą: Kai vaikai išmoksta įsiklausyti į savo patirtį, giliau patirti tiek savo vidinius
išgyvenimus, tiek išorinį pasaulį, tai padeda jie būti sėkmingesniems ir kartu praturtina jų gyvenimą. Tokie vaikai išgirsta subtilesnius pokalbio niuansus, gali surinkti daugiau informacijos kai reikia spręsti problemas, ir pasižymi adekvatesnėmis reakcijomis į įvairias situacijas.
Koncentracija: Gebėjimas ilgiau išlaikyti dėmesį yra be galo svarbus mokantis.
Laikas smegenims pailsėti: Vaikai dažnai pavargsta. Kad galėtų mokytis ir augti, jiems svarbu turėti laiko, kuomet kūnas ir smegenys galėtų atsinaujinti, ir nepakanka, jeigu tai vyksta tik miegant.
Saugumas: Vaikas negali tyrinėti ir mokytis patirdamas stresą ar grėsmės akivaizdoje, todėl mums būtina užtikrinti saugumą, kad vaikas galėtų optimaliai vystytis. Sąmoningi, dėmesingi užsiėmimai bet kokio amžiaus vaikams padeda pasijusti stabiliai ir saugiai.
Emocijų nuraminimas: Vaikams kas dieną tenka susidurti su daug emocinių iššūkių, o jie dar tik
mokosi emocijas pažinti ir valdyti. Užtrunka laiko, kol vaikas išmoksta įvardinti ir nuraminti
emocijas, tačiau tai ypač svarbus įgūdis, į kurį verta investuoti. Tai padeda ugdyti psichologinį
atsparumą, ir apsaugo nuo streso, nerimo ir depresijos ateityje.
Jausmas, kad esi geras ir turi artimą ryšį su kitais: Vaikai, kurie suvokia savo pačių emocijas ir jų
nebijo, yra labiau linkę jausti empatiją kitiems žmonėms. Tai mažina patyčių tikimybę, stiprina
vaikų draugystes ir padeda lavinti socialinius įgūdžius. Tai taip pat stiprina rūpinimąsi kitais,
gerumą, dosnumą, dėkingumą ir gebėjimą džiaugtis kitų žmonių
laime.

Šaltinis: Neverauskas J. (2018) Įsisąmoninimu grįstos technikos vaikams ir jaunimui.